środa, 3 listopada 2010

Stewia (Stevia reabudiana) jest naturalną niskoglikemiczną alternatywą dla cukru i sztucznych słodzików.
Chociaż produkty ze stewii są spożywane przez miliony ludzi na świecie i jak dotąd nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków zdrowotnych, w Polsce stewia nie jest jeszcze dopuszczona do obrotu. Jednak można ją uprawiać oraz wykorzystywać we własnym zakresie. Natomiast wniosek o dopuszczenie jej do obrotu jest rozpatrywany i w tym lub następnym roku można oczekiwać decyzji, która jak można się spodziewać powinna być pozytywna.

Książka, która została przedstawiona na tym blogu, jest wyczerpującym przewodnikiem o stewii - z ogrodu na stół. Zawiera rozdziały dotyczące rozmnażania, uprawy i zbioru, zarówno w pomieszczeniach, jak i na gruncie, a 35 przepisów opracowanych w kuchniach Lucke'ów  i Goettemoellerów pozwala cieszyć się swoimi zbiorami.

Dowiedz się jak:
  • uprawiać stewię z nasion oraz sadzonek
  • uprawiać ją w ogrodzie oraz w pomieszczeniach
  • zbierać liście i robić z nich własny zielony stewia-puder albo płynny ekstrakt
  • wykorzystać własne zbiory stewii w ciastach, mrożonych deserach, herbacie, koktajlach i in.

1 komentarz:

  1. Nie wiem gdzie kupić nasionka stewii (do tej pory tutaj kupowałam gotową stewię http://flomedica.pl/156-stewia-mogę polecić ten sklep). Boję się zamówić nasionka przez internet bo jak ostatnio kupiłam kilka sadzonek specjalnej odmiany truskawek, to żadna się nie przyjęła ;/

    OdpowiedzUsuń